SHBC20-1R7A0054V — Toroidal Inductor, SHBC Series, 54 µH, 12 A, 0.0115 ohm, ± 20%
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
SHBC20-1R7A0054V
Toroidal Inductor, SHBC Series, 54 µH, 12 A, 0.0115 ohm, ± 20%
  • Manufacturer: KEMET / PARTNER STOCK
  • Product type: Through Hole Toroidal Inductors
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Inductance: 54µH
  • Product Range: SHBC Series
  • DC Resistance Max: 0.0115ohm
  • RMS Current (Irms): 12A
  • Inductance Tolerance: ± 20%