SGL41-60-E3/96 — SCHOTTKY RECTIFIER, 1A 60V DO-213AB
Illustrative purposes only
SGL41-60-E3/96
SCHOTTKY RECTIFIER, 1A 60V DO-213AB
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Peak Reverse Voltage:60V; Average Forward Current:1A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:DO-213AB; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage Max:700m 05R5717
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-213AB
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 700mV
  • Forward Surge Current: 30A
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V