SGL41-40-E3/96 — Schottky Rectifier, 40 V, 1 A, Single, DO-213AB, 2 Pins, 500 mV
Illustrative purposes only
SGL41-40-E3/96
Schottky Rectifier, 40 V, 1 A, Single, DO-213AB, 2 Pins, 500 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • SVHC: Lead (07-Nov-2024)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-213AB
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 500mV
  • Forward Surge Current: 30A
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V