SF-3812F1500T-2 — Fuse, Surface Mount, 15 A, Fast Acting, 250 V, 3812 [10030 Metric], SinglFuse SF-3812F-T
Illustrative purposes only
SF-3812F1500T-2
Fuse, Surface Mount, 15 A, Fast Acting, 250 V, 3812 [10030 Metric], SinglFuse SF-3812F-T
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:15A; Product Range:SinglFuse SF-3812F-T Series; Voltage Rating VAC:125V; Voltage Rating V DC:72V; Blow Characteristic:Fast Acting; Fuse Case Style:3812; Breaking Capacity Curren
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 15A
  • Product Range: SinglFuse SF-3812F-T
  • Fuse Case Style: 3812 [10030 Metric]
  • Voltage Rating VAC: 250V
  • Voltage Rating VDC: -
  • Blow Characteristic: Fast Acting
  • Breaking Capacity Current AC: 150A
  • Breaking Capacity Current DC: 300A