SF-2923UC20C-2 — Fuse, Surface Mount, 20 A, High Inrush Current Withstand, 600 VAC, 80 VDC, 2923
Illustrative purposes only
SF-2923UC20C-2
Fuse, Surface Mount, 20 A, High Inrush Current Withstand, 600 VAC, 80 VDC, 2923
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current: 20A
  • Product Range: SinglFuse SF-2923UC-C
  • Fuse Case Style: 2923
  • Voltage Rating VAC: 600VAC
  • Voltage Rating VDC: 80VDC
  • Blow Characteristic: High Inrush Current Withstand
  • Breaking Capacity Current DC: 450A