SF-2923HC40C-2 — Fuse, Surface Mount, 40 A, High Inrush Current Withstand, 600 V, 60 V, 2923
Illustrative purposes only
SF-2923HC40C-2
Fuse, Surface Mount, 40 A, High Inrush Current Withstand, 600 V, 60 V, 2923
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:40A; Product Range:SinglFuse SF-2923HC-C Series; Voltage Rating VAC:-; Voltage Rating V DC:60V; Blow Characteristic:High Inrush Current Withstand; Fuse Case Style:2923; Breakin
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 40A
  • Product Range: SinglFuse SF-2923HC-C
  • Fuse Case Style: 2923
  • Voltage Rating VAC: 600V
  • Voltage Rating VDC: 60V
  • Blow Characteristic: High Inrush Current Withstand
  • Breaking Capacity Current AC: -
  • Breaking Capacity Current DC: 300A