SF-2923HC20C-2 — Fuse, Surface Mount, 20 A, High Inrush Current Withstand, 600 VAC, 60 VDC, 2923
Illustrative purposes only
SF-2923HC20C-2
Fuse, Surface Mount, 20 A, High Inrush Current Withstand, 600 VAC, 60 VDC, 2923
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:20A; Product Range:SinglFuse SF-2923HC-C Series; Voltage Rating VAC:-; Voltage Rating V DC:60V; Blow Characteristic:High Inrush Current Withstand; Fuse Case Style:2923; Breakin
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 20A
  • Product Range: SinglFuse SF-2923HC-C
  • Fuse Case Style: 2923
  • Voltage Rating VAC: 600VAC
  • Voltage Rating VDC: 60VDC
  • Blow Characteristic: High Inrush Current Withstand
  • Breaking Capacity Current AC: -
  • Breaking Capacity Current DC: 300A