SF-2410SP100W-2 — Fuse, Surface Mount, Wire Core, 1 A, Slow Blow, 250 VAC, 125 VDC, 2410 [6125 Metric]
Illustrative purposes only
SF-2410SP100W-2
Fuse, Surface Mount, Wire Core, 1 A, Slow Blow, 250 VAC, 125 VDC, 2410 [6125 Metric]
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:1A; Product Range:SinglFuse SF-2410SPxxxW Series; Voltage Rating VAC:250V; Voltage Rating V DC:125V; Blow Characteristic:Time Delay; Fuse Case Style:2410; Breaking Capacity C
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 1A
  • Product Range: SinglFuse SF-2410SPxxxW
  • Fuse Case Style: 2410 [6125 Metric]
  • Voltage Rating VAC: 250VAC
  • Voltage Rating VDC: 125VDC
  • Blow Characteristic: Slow Blow
  • Breaking Capacity Current AC: 100A
  • Breaking Capacity Current DC: 50A