SF-2410HI0375T-2 — Fuse, Surface Mount, 375 mA, High Inrush Current Withstand, 125 V, 2410 [6125 Metric]
Illustrative purposes only
SF-2410HI0375T-2
Fuse, Surface Mount, 375 mA, High Inrush Current Withstand, 125 V, 2410 [6125 Metric]
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:375mA; Product Range:SinglFuse SF-2410HI-T Series; Voltage Rating VAC:125V; Voltage Rating V DC:32V; Blow Characteristic:High Inrush Current Withstand; Fuse Case Styl
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 375mA
  • Product Range: SinglFuse SF-2410HI-T
  • Fuse Case Style: 2410 [6125 Metric]
  • Voltage Rating VAC: 125V
  • Voltage Rating VDC: -
  • Blow Characteristic: High Inrush Current Withstand
  • Breaking Capacity Current AC: 50A
  • Breaking Capacity Current DC: 300A