SF-2410FP050T-2 — Fuse, Surface Mount, 500 mA, Fast Acting, 125 VAC, 2410 [6125 Metric], SinglFuse SF-2410FP-T
Illustrative purposes only
SF-2410FP050T-2
Fuse, Surface Mount, 500 mA, Fast Acting, 125 VAC, 2410 [6125 Metric], SinglFuse SF-2410FP-T
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:500mA; Product Range:SinglFuse SF-2410FP-T Series; Voltage Rating VAC:125V; Voltage Rating V DC:32V; Blow Characteristic:Fast Acting; Fuse Case Style:2410; Breaking Capacity Cu
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 500mA
  • Product Range: SinglFuse SF-2410FP-T
  • Fuse Case Style: 2410 [6125 Metric]
  • Voltage Rating VAC: 125VAC
  • Voltage Rating VDC: -
  • Blow Characteristic: Fast Acting
  • Breaking Capacity Current AC: 50A
  • Breaking Capacity Current DC: 300A