SF-2410F1200T-2 — Fuse, Surface Mount, 12 A, Fast Acting, 86 V, 86 V, 2410 [6125 Metric], SinglFuse SF-2410F-T
Illustrative purposes only
SF-2410F1200T-2
Fuse, Surface Mount, 12 A, Fast Acting, 86 V, 86 V, 2410 [6125 Metric], SinglFuse SF-2410F-T
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:12A; Product Range:SinglFuse SF-2410F-T Series; Voltage Rating VAC:86V; Voltage Rating V DC:24V; Blow Characteristic:Fast Acting; Fuse Case Style:2410; Breaking Capacity Current
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 12A
  • Product Range: SinglFuse SF-2410F-T
  • Fuse Case Style: 2410 [6125 Metric]
  • Voltage Rating VAC: 86V
  • Voltage Rating VDC: 86V
  • Blow Characteristic: Fast Acting
  • Breaking Capacity Current AC: 200A
  • Breaking Capacity Current DC: 300A