SF-1206S315W-2 — Fuse, Surface Mount, Wire Core, 3.15 A, Slow Blow, 65 V, 1206 [3216 Metric], SinglFuse SF-1206SxxxW
Illustrative purposes only
SF-1206S315W-2
Fuse, Surface Mount, Wire Core, 3.15 A, Slow Blow, 65 V, 1206 [3216 Metric], SinglFuse SF-1206SxxxW
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:3.15A; Product Range:SinglFuse SF-1206SxxxW Series; Voltage Rating VAC:-; Voltage Rating V DC:65V; Blow Characteristic:Slow Blow; Fuse Case Style:1206; Breaking Capacity Cu
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 3.15A
  • Product Range: SinglFuse SF-1206SxxxW
  • Fuse Case Style: 1206 [3216 Metric]
  • Voltage Rating VAC: -
  • Voltage Rating VDC: 65V
  • Blow Characteristic: Slow Blow
  • Breaking Capacity Current AC: -
  • Breaking Capacity Current DC: 50A