SF-1206S050M-2 — Fuse, Surface Mount, 500 mA, Slow Blow, 63 VDC, 1206 [3216 Metric], SinglFuse SF-1206SxxxM
Illustrative purposes only
SF-1206S050M-2
Fuse, Surface Mount, 500 mA, Slow Blow, 63 VDC, 1206 [3216 Metric], SinglFuse SF-1206SxxxM
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:500mA; Product Range:SinglFuse SF-1206SxxxM Series; Voltage Rating VAC:-; Voltage Rating V DC:63V; Blow Characteristic:Slow Blow; Fuse Case Style:1206; Breaking Capacity C
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 500mA
  • Product Range: SinglFuse SF-1206SxxxM
  • Fuse Case Style: 1206 [3216 Metric]
  • Voltage Rating VAC: -
  • Voltage Rating VDC: 63VDC
  • Blow Characteristic: Slow Blow
  • Breaking Capacity Current AC: -
  • Breaking Capacity Current DC: 50A