SF-1206HV15M-2 — Fuse, Surface Mount, 15 A, High Inrush Current Withstand, 35 V, 1206 [3216 Metric]
Illustrative purposes only
SF-1206HV15M-2
Fuse, Surface Mount, 15 A, High Inrush Current Withstand, 35 V, 1206 [3216 Metric]
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:15A; Product Range:SinglFuse SF-1206HVxxM Series; Voltage Rating VAC:-; Voltage Rating V DC:35V; Blow Characteristic:High Inrush Current Withstand; Fuse Case Style:120
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 15A
  • Product Range: SinglFuse SF-1206HVxxM
  • Fuse Case Style: 1206 [3216 Metric]
  • Voltage Rating VAC: -
  • Voltage Rating VDC: 35V
  • Blow Characteristic: High Inrush Current Withstand
  • Breaking Capacity Current AC: -
  • Breaking Capacity Current DC: 150A