SF-1206HI050M-2 — SMD FUSE, HIGH INRUSH, 0.5A, 65VDC, 1206
Illustrative purposes only
SF-1206HI050M-2
SMD FUSE, HIGH INRUSH, 0.5A, 65VDC, 1206
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:500mA; Blow Characteristic:High Inrush Current Withstand; Voltage Rating VAC:-; Voltage Rating VDC:65V; Fuse Case Style:1206 ^3216 Metric]; Break 33AH9315
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 500mA
  • Product Range: SinglFuse SF-1206HI-M Series
  • Fuse Case Style: 1206 [3216 Metric]
  • Voltage Rating VAC: -
  • Voltage Rating VDC: 65V
  • Blow Characteristic: High Inrush Current Withstand
  • Breaking Capacity Current AC: -
  • Breaking Capacity Current DC: 50A