SF-1206HH10M-2 — Fuse, Surface Mount, 10 A, High Inrush Current Withstand, 24 VDC, 1206 [3216 Metric]
Illustrative purposes only
SF-1206HH10M-2
Fuse, Surface Mount, 10 A, High Inrush Current Withstand, 24 VDC, 1206 [3216 Metric]
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:10A; Product Range:SinglFuse SF-1206HHxxM Series; Voltage Rating VAC:-; Voltage Rating V DC:24V; Blow Characteristic:High Inrush Current Withstand; Fuse Case Style:120
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 10A
  • Product Range: SinglFuse SF-1206HHxxM
  • Fuse Case Style: 1206 [3216 Metric]
  • Voltage Rating VAC: -
  • Voltage Rating VDC: 24VDC
  • Blow Characteristic: High Inrush Current Withstand
  • Breaking Capacity Current AC: -
  • Breaking Capacity Current DC: 150A