SF-1206HH1000R-2 — Fuse, Surface Mount, 10 A, 50 V, 50 V, 1206 [3216 Metric], SinglFuse SF-1206HH-R Series
Illustrative purposes only
SF-1206HH1000R-2
Fuse, Surface Mount, 10 A, 50 V, 50 V, 1206 [3216 Metric], SinglFuse SF-1206HH-R Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 10A
  • Product Range: SinglFuse SF-1206HH-R Series
  • Fuse Case Style: 1206 [3216 Metric]
  • Voltage Rating VAC: 50V
  • Voltage Rating VDC: 50V
  • Blow Characteristic: -
  • Breaking Capacity Current AC: 100A
  • Breaking Capacity Current DC: 100A