SF-0603S050-2. — FUSE, 500mA, 50VDC, SMD, SLOW BLOW
Illustrative purposes only
SF-0603S050-2.
FUSE, 500mA, 50VDC, SMD, SLOW BLOW
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Voltage Rating VAC:-; Voltage Rating VDC:50V; Fuse Current:500mA; Breaking Capacity Current AC:50A; Breaking Capacity Current DC:50A; Blow Characteristic:Slow Blow; S
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Voltage Rating VDC: 32V