SF-0603HI350F-2 — Fuse, Surface Mount, Thin Film, 3.5 A, High Inrush Current Withstand, 35 VDC, 0603 [1608 Metric]
Illustrative purposes only
SF-0603HI350F-2
Fuse, Surface Mount, Thin Film, 3.5 A, High Inrush Current Withstand, 35 VDC, 0603 [1608 Metric]
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:3.5A; Product Range:SinglFuse SF-0603HIxxxF Series; Voltage Rating VAC:35V; Voltage Rating V DC:35V; Blow Characteristic:High Inrush Current Withstand; Fuse Case Styl
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 3.5A
  • Product Range: SinglFuse SF-0603HIxxxF
  • Fuse Case Style: 0603 [1608 Metric]
  • Voltage Rating VAC: -
  • Voltage Rating VDC: 35VDC
  • Blow Characteristic: High Inrush Current Withstand
  • Breaking Capacity Current AC: 35A
  • Breaking Capacity Current DC: 35A