SF-0603FP175F-2 — Fuse, Surface Mount, Thin Film, 1.75 A, Fast Acting, 35 VDC, 0603 [1608 Metric]
Illustrative purposes only
SF-0603FP175F-2
Fuse, Surface Mount, Thin Film, 1.75 A, Fast Acting, 35 VDC, 0603 [1608 Metric]
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:1.75A; Product Range:SinglFuse SF-0603FPxxxF Series; Voltage Rating VAC:24V; Voltage Rating V DC:35V; Blow Characteristic:Fast Acting; Fuse Case Style:0603; Breaking Capa
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 1.75A
  • Product Range: SinglFuse SF-0603FPxxxF
  • Fuse Case Style: 0603 [1608 Metric]
  • Voltage Rating VAC: -
  • Voltage Rating VDC: 35VDC
  • Blow Characteristic: Fast Acting
  • Breaking Capacity Current AC: 50A
  • Breaking Capacity Current DC: 35A