SF-0402FP0375F-2 — Fuse, Surface Mount, 375 mA, Fast Acting, 35 V, 0402 [1005 Metric], SinglFuse SF-0402FPxxxF
Illustrative purposes only
SF-0402FP0375F-2
Fuse, Surface Mount, 375 mA, Fast Acting, 35 V, 0402 [1005 Metric], SinglFuse SF-0402FPxxxF
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Fuses
  • Fuse Current:375mA; Product Range:SinglFuse SF-0402FPxxxF Series; Voltage Rating VAC:-; Voltage Rating V DC:35V; Blow Characteristic:Fast Acting; Fuse Case Style:0402; Breaking Capac
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Fuse Current: 375mA
  • Product Range: SinglFuse SF-0402FPxxxF
  • Fuse Case Style: 0402 [1005 Metric]
  • Voltage Rating VAC: -
  • Voltage Rating VDC: 35V
  • Blow Characteristic: Fast Acting
  • Breaking Capacity Current AC: -
  • Breaking Capacity Current DC: 35A