SCR47B-350-1R6C016JH-D — COMMON MODE FILTER, 1.6MH, 35A
Illustrative purposes only
SCR47B-350-1R6C016JH-D
COMMON MODE FILTER, 1.6MH, 35A
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1.6mH
  • Product Range: SCR47 Series
  • DC Current Rating: 35A
  • DC Resistance Max: 3500µohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C