SCP-HO2.5GREY — DIN Rail Mount Terminal Block, 2 Ways, 28 AWG, 12 AWG, 2.5 mm², Clamp, 24 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
SCP-HO2.5GREY
DIN Rail Mount Terminal Block, 2 Ways, 28 AWG, 12 AWG, 2.5 mm², Clamp, 24 A
  • Manufacturer: IMO PRECISION CONTROLS
  • Product type: DIN Rail Terminal Blocks
  • No. of Positions:2Ways; Wire Size AWG Min:28AWG; Wire Size AWG Max:12AWG; Conductor Area CSA:2.5mm²; Wire Connection Method:Clamp; Rated Current:24A; Rated Voltage:500V; No. of Leve
  • SVHC: No SVHC (15-Jun-2015)
  • No. of Levels: 1
  • Product Range: SCP
  • Rated Current: 24A
  • Rated Voltage: 500V
  • No. of Positions: 2Ways
  • Wire Size AWG Max: 12AWG
  • Wire Size AWG Min: 28AWG
  • Conductor Area CSA: 2.5mm²