SC-10-D050 — Common Mode Choke, 10 A, 50 µH, SC-D Series
Illustrative purposes only
SC-10-D050
Common Mode Choke, 10 A, 50 µH, SC-D Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 50µH
  • Product Range: SC-D Series
  • DC Current Rating: 10A
  • DC Resistance Max: 0.016ohm
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -40°C