SBYV28-200-E3/54 — Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 3.5 A, Single, 1.1 V, 20 ns, 150 A
Illustrative purposes only
SBYV28-200-E3/54
Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 3.5 A, Single, 1.1 V, 20 ns, 150 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:200V; Forward Current If(AV):3.5A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.1V; Reverse Recovery Time trr Max:20ns; Forward Surge Current Ifsm M
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: DO-201AD
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.1V
  • Forward Surge Current: 150A
  • Reverse Recovery Time: 20ns
  • Average Forward Current: 3.5A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 200V