SBYV27-200-E3/54 — Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 2 A, Single, 1.07 V, 15 ns, 80 A
Illustrative purposes only
SBYV27-200-E3/54
Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 2 A, Single, 1.07 V, 15 ns, 80 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:200V; Forward Current If(AV):2A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.07V; Reverse Recovery Time trr Max:15ns; Forward Surge Current Ifs
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: DO-15
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.07V
  • Forward Surge Current: 80A
  • Reverse Recovery Time: 15ns
  • Average Forward Current: 2A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 200V