SBCP-11HY102H — Inductor, Radial, SBCP Series, 1 mH, 420 mA, 960 mA, 1.7 ohm, ± 10%
Illustrative purposes only
SBCP-11HY102H
Inductor, Radial, SBCP Series, 1 mH, 420 mA, 960 mA, 1.7 ohm, ± 10%
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • Product Range:SBCP Series; Inductance:1mH; RMS Current (Irms):420mA; Saturation Current (Isat):960mA; DC Resistance Max:1.7ohm; Inductance Tolerance:± 10%; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019)
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1mH
  • Product Range: SBCP Series
  • DC Resistance Max: 1.7ohm
  • RMS Current (Irms): 420mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 960mA