SBCP-11HY101H — Inductor, Radial, SBCP Series, 100 µH, 1.3 A, 3 A, 0.19 ohm, ± 10%
Illustrative purposes only
SBCP-11HY101H
Inductor, Radial, SBCP Series, 100 µH, 1.3 A, 3 A, 0.19 ohm, ± 10%
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • Product Range:SBCP Series; Inductance:100µH; RMS Current (Irms):1.3A; Saturation Current (Isat):3A; DC Resistance Max:0.19ohm; Inductance Tolerance:± 10%; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019)
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SBCP Series
  • DC Resistance Max: 0.19ohm
  • RMS Current (Irms): 1.3A
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 3A