SBC9-680-152 — INDUCTOR, 68UH, 10%, 1.5A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC9-680-152
INDUCTOR, 68UH, 10%, 1.5A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 68µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.15ohm
  • RMS Current (Irms): 1.5A
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 3.7A