SBC9-560-182 — INDUCTOR, 56UH, 10%, 1.8A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC9-560-182
INDUCTOR, 56UH, 10%, 1.8A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 56µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.1ohm
  • RMS Current (Irms): 1.8A
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 4A