SBC9-4R7-562 — INDUCTOR, 4.7UH, 20%, 5.6A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC9-4R7-562
INDUCTOR, 4.7UH, 20%, 5.6A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.02ohm
  • RMS Current (Irms): 5.6A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 14.7A