SBC9-100-422 — INDUCTOR, 10UH, 20%, 4.2A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC9-100-422
INDUCTOR, 10UH, 20%, 4.2A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.03ohm
  • RMS Current (Irms): 4.2A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 9.6A