SBC8-820-262 — Power Inductor, 82 µH, 10%, 4.1 A, Unshielded, 0.07 ohm
Illustrative purposes only
SBC8-820-262
Power Inductor, 82 µH, 10%, 4.1 A, Unshielded, 0.07 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 82µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.07ohm
  • RMS Current (Irms): 2.6A
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 4.1A