SBC8-820-262. — INDUCTOR, 82UH, 10%, 2.6A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC8-820-262.
INDUCTOR, 82UH, 10%, 2.6A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • Inductance: 82µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.07ohm
  • RMS Current (Irms): 2.6A
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 4.1A