SBC8-6R8-862 — INDUCTOR, 6.8UH, 20%, 8.6A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC8-6R8-862
INDUCTOR, 6.8UH, 20%, 8.6A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.02ohm
  • RMS Current (Irms): 8.6A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 13.9A