SBC8-332-421 — Power Inductor, 3.3 mH, 10%, 0.63 A, Unshielded, 2.5 ohm
Illustrative purposes only
SBC8-332-421
Power Inductor, 3.3 mH, 10%, 0.63 A, Unshielded, 2.5 ohm
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 3.3mH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 2.5ohm
  • RMS Current (Irms): 420mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 630mA