SBC8-331-142 — INDUCTOR, 330UH, 10%, 1.4A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC8-331-142
INDUCTOR, 330UH, 10%, 1.4A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 330µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.25ohm
  • RMS Current (Irms): 1.4A
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 2A