SBC8-330-452 — INDUCTOR, 33UH, 20%, 4.5A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC8-330-452
INDUCTOR, 33UH, 20%, 4.5A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 33µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.04ohm
  • RMS Current (Irms): 4.5A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 6.5A