SBC8-221-182 — INDUCTOR, 220UH, 10%, 1.8A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC8-221-182
INDUCTOR, 220UH, 10%, 1.8A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 220µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.17ohm
  • RMS Current (Irms): 1.8A
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 2.4A