SBC8-152-581 — Power Inductor, 1.5 mH, 0.58 A, 1.3 ohm, ± 10%, SBC Series, Unshielded
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
SBC8-152-581
Power Inductor, 1.5 mH, 0.58 A, 1.3 ohm, ± 10%, SBC Series, Unshielded
  • Manufacturer: KEMET / PARTNER STOCK
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Inductance: 1.5mH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 1.3ohm
  • RMS Current (Irms): 580mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 920mA