SBC8-103-251 — INDUCTOR, 10000UH, 10%, 0.25A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC8-103-251
INDUCTOR, 10000UH, 10%, 0.25A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 10mH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 6.9ohm
  • RMS Current (Irms): 250mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 360mA