SBC8-101-242 — INDUCTOR, 100UH, 10%, 2.4A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC8-101-242
INDUCTOR, 100UH, 10%, 2.4A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.09ohm
  • RMS Current (Irms): 2.4A
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 3.5A