SBC8-100-692 — INDUCTOR, 10UH, 20%, 6.9A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC8-100-692
INDUCTOR, 10UH, 20%, 6.9A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.02ohm
  • RMS Current (Irms): 6.9A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 11.8A