SBC7-471-851 — INDUCTOR, 470UH, 10%, 0.85A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC7-471-851
INDUCTOR, 470UH, 10%, 0.85A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 470µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.55ohm
  • RMS Current (Irms): 850mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 1.6A