SBC7-330-342 — INDUCTOR, 33UH, 20%, 3.4A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC7-330-342
INDUCTOR, 33UH, 20%, 3.4A, RADIAL
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 33µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.05ohm
  • RMS Current (Irms): 3.4A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 6.2A