SBC7-102-541 — INDUCTOR, 1000UH, 10%, 0.54A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC7-102-541
INDUCTOR, 1000UH, 10%, 0.54A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1mH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 1.2ohm
  • RMS Current (Irms): 540mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 1.1A