SBC6-471-701 — INDUCTOR, 470UH, 10%, 0.7A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC6-471-701
INDUCTOR, 470UH, 10%, 0.7A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 470µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.63ohm
  • RMS Current (Irms): 700mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 1.6A