SBC6-2R7-872 — INDUCTOR, 2.7UH, 20%, 8.7A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC6-2R7-872
INDUCTOR, 2.7UH, 20%, 8.7A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 2.7µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.01ohm
  • RMS Current (Irms): 8.7A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 22.6A