SBC6-102-561 — INDUCTOR, 1000UH, 10%, 0.56A, RADIAL
Illustrative purposes only
SBC6-102-561
INDUCTOR, 1000UH, 10%, 0.56A, RADIAL
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1mH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 1.21ohm
  • RMS Current (Irms): 560mA
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 1.1A