SBC6-101-172 — Power Inductor, 100 µH, 10%, 3.5 A, Unshielded, 0.13 ohm
Illustrative purposes only
SBC6-101-172
Power Inductor, 100 µH, 10%, 3.5 A, Unshielded, 0.13 ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SBC Series
  • DC Resistance Max: 0.13ohm
  • RMS Current (Irms): 1.7A
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Saturation Current (Isat): 3.5A